Sanktuarium

Bożego Miłosierdzia

Miejsce pierwszych i najważniejszych objawień Jezusa Miłosiernego jakie miała otrzymać św. Siostra Faustyna Kowalska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Tu 22 lutego 1931 roku s. Faustyna miała wizję Jezusa, który kazał jej namalować obraz Miłosierdzia Bożego i zażądał ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego.

Stary Rynek 14/18
09-404 Płock
tel.: (24) 262 85 58
http://www.milosierdzieplock.pl

Posłannictwo miłosierdzia w płockim klasztorze zapoczątkował bp A. J. Nowowiejski, który na Starym Rynku w Płocku założył „Zakład Anioła Stróża”, skierowany do dziewcząt potrzebujących moralnego i materialnego wsparcia. Powołał także Instytut Bożej Miłości, który w 1899 roku został włączony do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Swoją działalność w Płocku Zgromadzenie rozpoczęło 13 kwietnia 1899 roku. Początkowo schronienie w nim znalazło 50 dziewcząt. Po powstaniu filii w Białej liczba wychowanek zwiększyła się do 100. Przy Zgromadzeniu działały: pracownia haftu, tkalnia, pończoszarnia, szwalnia, pralnia, piekarnia, w których pracowały dziewczęta. Dodatkowo prowadziły gospodarstwo rolne w Białej. Dzięki temu klasztor i Zakład miał podstawowe źródło utrzymania, a dla dziewcząt było to przygotowywanie do wykonywania konkretnego zawodu.

W latach 1930-1932 w płockim Domu Zakonnym przebywała Siostra Faustyna Kowalska. Pracowała w sklepie z pieczywem, w kuchni i czasem w piekarni. 22 lutego 1931 roku objawił się jej Jezus Miłosierny, który nakazał jej namalować obraz i ustanowić Święto Miłosierdzia Bożego. Obraz powstał w 1934 roku w Wilnie, dzięki pomocy bł. ks. Michała Sopoćko i m. Ireny Krzyżanowskiej, a namalował go Eugeniusz Kazimirowski. Obecnie znajduje się on w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (dawnym kościele Świętej Trójcy) w Wilnie.

W Sanktuarium w Płocku znajduje się obraz pędzla Hofman-Plewy, który peregrynował po diecezji płockiej w latach 1992-2000. Święto Miłosierdzia natomiast zostało wpisane do kalendarza liturgicznego w 1985 roku, na prośbę Episkopatu. Dla całego kościoła zostało ustanowione 30 kwietnia 2000 roku, w dniu kanonizacji Siostry Faustyny Kowalskiej.

W 1939 roku podczas okupacji niemieckiej w „Zakładzie Anioła Stróża” znalazło schronienie 150 dziewcząt, które uratowały się przed wywózką na roboty do Niemiec. W 1950 roku władze komunistyczne zamknęły dom zakonny i „Zakład Anioła Stróża”. Budynki przeszły na własność państwa, a Siostry zostały wywiezione do domu filialnego w Białej. Po 40 latach, w 1990 roku Siostry odzyskały prawo do zabudowań na Starym Rynku w Płocku, gdzie powróciły. Dom był zdewastowany i nie nadawał się do zamieszkania i do pracy. Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Płocka, różnych instytucji, osób prywatnych i zaangażowaniu Sióstr dom powrócił do stanu używalności.

W rocznicę 60-lecia obchodów objawienia Miłosierdzia Bożego bp Roman Marcinkowski poświecił figurę Jezusa Miłosiernego, którą ustawiono w miejscu, w którym Siostra Faustyna miała pierwsze objawienie. .
Św. Siostra Faustyna Kowalska zmarła w Krakowie 5 października 1938 roku. Trzydzieści lat później rozpoczęto proces beatyfikacyjny. Relikwie świętej spoczywają w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku i w Łagiewnikach.
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia wciąż się rozwija. Z roku na rok coraz więcej pielgrzymów odwiedza to wyjątkowe miejsce objawień Jezusa.

Źródło: www.milosierdzieplock.pl