Muzeum Mazowieckie
w Płocku
ul. Tumska 8
09-402 Płock
tel.: (24) 364 70 70 (71)
http://www.muzeumplock.eu/pl
To najstarsze polskie muzeum powstałe z inicjatywy członków Towarzystwa Naukowego Płockiego w 1821 r., posiadające zbiory historyczne, numizmatyczne, artystyczne, archeologiczne i etnograficzne.
Początkowo instytucja nosiła nazwę „Muzeum Publiczne i Szkolne Województwa Płockiego” i miała siedzibę w dwóch salach Szkoły Wojewódzkiej Płockiej (dziś Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego). W eksponatach muzealnych można było znaleźć elementy o wartości historycznej, naukowej i geologicznej, które zgromadziła ww. Szkoła oraz członkowie TNP. Od 1836 do 1907 roku Muzeum zawiesiło swoja działalność. W 1912 r. zbiory muzealne, które dzieki zaangażowaniu członków TNP szybko się rozrastały, zostały przeniesione do kamienicy przy Rynku Kanoniczym nr 8 (dzis Plac Narutowicza nr 8).
W 1928 roku Muzeum nadano nową nazwę „Muzeum Mazowsza Płockiego im. prof. Ignacego Mościckiego”. W 1930 roku TNP zakupiło budynek przy Rynku Kanoniczym 2 (dziś Biblioteka im. Zielińskich), dokąd przeniesiono zbiory archeologiczne, etnograficzne i przyrodnicze. W siedzibie przy Rynku Kanoniczym 8 pozostały zbiory historyczne i kulturalne.
W 1928 roku Muzeum nadano nową nazwę „Muzeum Mazowsza Płockiego im. prof. Ignacego Mościckiego”. W 1930 roku TNP zakupiło budynek przy Rynku Kanoniczym 2 (dziś Biblioteka im. Zielińskich), dokąd przeniesiono zbiory archeologiczne, etnograficzne i przyrodnicze. W siedzibie przy Rynku Kanoniczym 8 pozostały zbiory historyczne i kulturalne.
Zbiory muzealne ucierpiały podczas okupacji niemieckiej. Było to spowodowane przejęciem budynków przez władze niemieckie i niedbałością o eksponaty. Po wojnie ekspozycję ponownie otwarto 1 grudnia 1945 roku. W 1949 roku placówka została upaństwowiona i podporządkowana Muzeum Narodowemu w Warszawie. Od tego momentu nosiło nazwę „Muzeum Mazowsza Płockiego”. W 1952 roku w muzeum otwarto dział archeologii, w 1953 przyrody, w 1954 geologii, a w 1955 dział historii.
W związku z budową Kombinatu Petrochemicznego w Płocku podjęto decyzję o odnowieniu Zamku Książąt Mazowieckich, z przeznaczeniem na siedzibę muzeum. W 1963 roku nadano mu nazwę, która obowiązuje do dnia dzisiejszego „Muzeum Mazowieckie w Płocku”. W 1968 roku określono profil działalności muzeum – ustalono, że w swych zbiorach muzeum będzie gromadziło zbiory obrazujące dzieje Mazowsza, a także sztukę secesyjną. 16 maja 1973 roku uroczyście otwarto nową siedzibę muzeum w Zamku Książąt Mazowieckich.
Swoją siedzibę muzeum zmieniło ponownie w 2004 roku. Zostało przeniesiono do secesyjnej kamienicy przy ul. Tumskiej 8, gdzie działa do chwili obecnej.W Muzeum Mazowieckim w Płocku można podziwiać największą ekspozycję poświęconą sztuce secesji. Niezwykle interesująca wystawa mieści się na 4 piętrach i zawiera aranżację wnętrz mieszczańskich, sale rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, biżuterii – galerię malarstwa i rzeźby okresu Młodej Polski oraz medalierstwa z przełomu XIX i XX wieku.
Wizytówką Muzeum Mazowieckiego w Płocku, obok secesji i zbiorów regionalnych, jest również imponująca kolekcja art déco, która znacznie wzbogaciła się w ciągu ostatnich kilku lat. Pokaźny zbiór, liczący kilkaset muzealiów z okresu międzywojennego, tworzą przede wszystkim obiekty polskiego pochodzenia uzupełnione realizacjami europejskimi i amerykańskimi. Trzonem kolekcji są wysokiej klasy meble, dopełnione wyrobami rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, tkaniny oraz stroju z jego akcesoriami.
Ekspozycja „X wieków Płocka”
Płock w przestrzeni kulturowej Mazowsza, Polski, Europy
ul. Tumska 8
09-402 Płock
tel.: (24) 364 70 70 (71)
http://www.muzeumplock.eu/pl
Pod koniec 2010 roku w nowym, dobudowanym do secesyjnej kamienicy gmachu Muzeum Mazowieckiego, udostępniono zwiedzającym ekspozycję, która obejmuje ukazane na tle historii Mazowsza, dzieje Płocka od czasów najdawniejszych, plemiennych, aż do zwycięstwa Solidarności w 1989 roku.
W oddzielnym aneksie zaprezentowano wystawę numizmatyczną przedstawiającą dzieje mennictwa polskiego na przestrzeni X – XVIII w. Na uwagę zasługuje umieszczona na II piętrze makieta (o pow. ok. 40 m²) ukazująca miasto z około 1800 roku – uzupełnia ją słuchowisko słowno-muzyczne.
Wizytę w muzeum z pewnością uatrakcyjnią prezentacje multimedialne towarzyszące poszczególnym częściom ekspozycji czy tzw. dotykowe kioski panelowe oraz wyświetlane fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej przedstawiającej rozwój powojennego Płocka.