Pałac Biskupi

W budynku tym w nocy z 7 na 8 czerwca 1991 roku nocował Papież Jan Paweł II podczas czwartej pielgrzymki do Ojczyzny.

Pałac Biskupi
Pl. Narutowicza 10
09-400 Płock

Rezydencja Biskupów Płockich to kanonia z XVIII wieku, przebudowana w stylu klasycystycznym w połowie wieku XIX. W 1872 roku na frontonie budynku umieszczono tarczę z insygniami władzy biskupiej: krzyż, infułę i pastorał. Pierwszym rezydującym tu biskupem był biskup sufragan Aleksander Kazimierz Gintowt-Dziewałtowski, który zastępował zesłanego na Sybir biskupa płockiego Wincentego Teofila Popiela. Na miejscu zasypanej fosy zamkowej, tuż za domem biskupim, powstał ogród (pierwotnie rozciągający się aż do Wieży Zegarowej).

W 1979 roku budynek powiększono dobudowując skrzydło od strony zamku i taras, na którym podczas świąt Bożego Narodzenia wystawiana jest szopka bożonarodzeniowa.

W pałacu tym przez 33. lata mieszkał i kierował diecezją płocką abp A. J. Nowowiejski. W tym budynku, w latach 1940-1945, okupanci urządzili kasyno oficerskie. W 1946 roku pałac stał się ponownie siedzibą biskupów płockich.

W dniach 7-8 czerwca 1991 roku, w trakcie pielgrzymi do Polski, papież Jan Paweł II odwiedził Płock. Podczas swojego pobytu w Płocku przebywał w Pałacu Biskupim. Przypomina o tym pamiątkowa tablica umieszczona na frontonie budynku.

Źródła: Szychowski I., Gałązka T.J., „Przewodnik po Płocku”, Płock 2001

Stefański J., „Przewodnik. Spacerkiem po Płocku”, Płock 2012