Dom pod Trąbami

Jest to dawna kanonia , dobudowana w końcu XIV w. do muru obronnego, wzniesionego w latach 1354 – 1369.

ul. Mostowa 1
09-402 Płock

„Dom pod Trąbami”, dawniej „Dom pod Trzema Trąbami”, to dawna kanonia wybudowana pod koniec XIV wieku. Budynek ten został dołączony do fortyfikacji bramy wyszogrodzkiej lub stanowił część tych fortyfikacji. Świadczą o tym chociażby grube mury i piękne gotyckie sklepienia parteru oraz piwnic tego budynku, które do XX wieku były wykorzystywane jako lodownie do przechowywania żywności.

W 1717 roku, w zaadaptowanej kanonii umieszczono seminarium duchowne (przeniesione w 1782 do opactwa opuszczonego przez benedyktynów). Około 1900 roku mieścił się w niej zakład masarski oraz sklep Stanisława Magenty (płocki przedsiębiorca, który jako pierwszy zastosował w swoim zakładzie oświetlenie elektryczne zasilane z generatora napędzanego silnikiem gazowym).
Nazwa budynku „Dom pod Trąbami” związana jest z herbem Radziwiłłów umieszczonym na szczycie budynku od ul. Mostowej. Herb umiejscowiono na pamiątkę uczczenia pobytu w Płocku księcia Karola Radziwiłła, który zatrzymał się w naszym mieście podczas podróży do Berlina.

Według innej teorii nazwa wywodzi się od herbu Trąby z koroną barona i kapeluszem biskupim Aleksandra Kazimierza Gintowt – Dziewałtowskiego, sufragana płockiego, który w latach 1875-1883 zarządzał diecezją.
Przed budynkiem znajduje się pomnik biskupa Leona Wetmańskiego, zamordowanego przez hitlerowców w 1941r. w obozie w Działdowie. Autorem monumentu jest prof. Gustaw Zemła, który w Płocku zaprojektował również pomnik Władysława Broniewskiego, Jana Pawła II i abpa A.J. Nowowiejskiego.
Obecnie w dawnej kanonii mieszczą się instytucje kościelne.

Źródła: Szychowski I., Gałązka T.J., „Przewodnik po Płocku”, Płock 2001.
Płuciennik S., „Przewodnik po Płocku”, Płock 2011.