MONOPOLY EDYCJA PŁOCK

Właśnie ukazała się nowa edycja popularnej na całym świecie gry Monopoly – edycja Płock, która produkowana jest na licencji marki Hasbro. Tym samym Płock dołączył do innych miast w kraju i na świecie, które mają swoją planszówkę.

Historia Monopoly

Ta kultowa gra jest obecnie w sprzedaży w ponad 114 krajach na całym świecie, a dostępna jest w ponad 40 różnych wersjach językowych. Planszówka została wymyślona w Stanach Zjednoczonych w okresie Wielkiego Kryzysu przez Elizabeth Magie. Daje graczom szansę obracania wielkimi pieniędzmi i szybkiego wzbogacenia się. Rozpoczynając od pola Start, należy okrążać planszę, kupując i sprzedając nieruchomości, budując domy i hotele. Za wejście na nieruchomości innych graczy płaci się czynsz. Gra została opatentowana 31 grudnia 1935 roku. Inspiracją dla oryginalnej wersji gry było miasto Atlantic City w New Jersey. Od tego czasu powstało ponad 300 wersji gry Monopoly, poświęconych specjalnym wydarzeniom, filmom, ciekawostkom, m.in. Monopoly Star Wars, Monopoly Pokemon, Monopoly Gra o Tron.

Co wyróżnia naszą płocką edycję?

Wczoraj w Galerii Mazovia zainaugurowaliśmy płocką edycję tej kultowej gry, rozgrywając wraz z dziećmi oficjalną pierwszą rundę. Zasady gry pozostają takie same, jak w klasycznej wersji Monopoly, natomiast atmosferę tworzą nasze płockie niuanse. Dedykowana szata graficzna, unikatowe banknoty i inne komponenty gry, pola na planszy z kultowymi miejscami Płocka oraz karty szansy i kasy społecznej dostosowane do lokalnych uwarunkowań. – Gracze mogą stać się posiadaczami największych atrakcji i zabytków w mieście, m.in. Wzgórza Tumskiego, Bazyliki Katedralnej, ogrodu zoologicznego, Muzeum Mazowieckiego, czy Małachowianki – wyjaśnia Edyta Mierzejewska, dyrektor Wydziału Promocji i Sportu w Urzędzie Miasta Płocka. Ciekawostką jest, że na banknotach płockiej edycji znalazły się wizerunki osób związanych z naszym miastem: Bolesława Krzywoustego, Władysława Broniewskiego, Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, Tadeusza Mazowieckiego, zespołów Lao Che i Farben Lehre oraz obecnego włodarza miasta.

Monopoly Płock to nie tyle wersja kolekcjonerska, co po prostu pełnowartościowa gra, niezależnie od posiadania już jej innego wariantu. Monopoly jest grą rodzinną, wspólnie spędzają przy niej czas dzieci, rodzice i dziadkowie. Liczymy na to, że będzie doskonałym prezentem świątecznym, który pozwoli również lepiej poznać nasze miasto, a graczy spoza Płocka zachęci do przyjazdu i obejrzenia atrakcji na żywo.

Gdzie można kupić?

Na początek na rynek trafi trzy tysiące egzemplarzy. Będą do nabycia między innymi w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki (www.pokis.pl) oraz punkcie Informacji Turystycznej (www.turystykaplock.eu), a także u partnerów projektu – m.in. SPR Wisła Płock (www.sprwislaplock.pl), Wisła Płock (www.wisla-plock.pl), Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji (www.mosirplock.pl) oraz w ogrodzie zoologicznym (www.zoo.plock.pl).

Źródło: nowy.plock.eu