Noc Muzeów 2025
Zapraszamy do udziału w Nocy Muzeów, podczas której bezpłatnie odkryjemy różne zakamarki Płocka. Jest to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii, instytucji kultury, ale także restauracji, kawiarni i innych zwykle niedostępnych do zwiedzania obiektów, w godzinach wieczornych. Będzie się działo… zapraszamy!
- Ratusz
Stary Rynek 1
Noc Muzeów w ratuszu – ta noc do innych będzie niepodobna!
Z okazji 200-lecia płockiego ratusza w tym roku przygotowaliśmy wyjątkowe atrakcje. Bawcie się razem z nami oglądając etiudy odegrane w ratuszowych wnętrzach, w których zagrają znane z kartek historii naszego miasta postacie. Wcielą się w nie aktorzy z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku i teatru Per Se.
Nie zabraknie również niespodzianek!
Zaplanowaliśmy także spotkanie z Prezydentem Miasta Płocka Andrzejem Nowakowskim i wizytę w jego gabinecie.
Godziny zwiedzania 18.00 – 24.00 ( wejście do Ratusza co pół godziny, w grupach do 30 osób, ostatnie zwiedzanie 23.30)
- Muzeum Mazowieckie – Kamienica Secesyjna
Tumska 8
W kamienicy secesyjnej podziwiać będzie można wystawy stałe „Secesja” i „X wieków Płocka”. Atrakcją przygotowaną specjalnie na Noc Muzeów będzie wystawiony na patio performance „Amor vacui” w wykonaniu Teatru Czterech związanego z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Muzeum przygotowało jeszcze jedną niespodziankę – po wystawie „Secesja” oprowadzać Was będzie przewodnik AI. – wszystko czego będziecie potrzebować to telefonu z internetem.
Prócz tego muzeum już po raz trzeci – tym razem właśnie do kamienicy przy Tumskiej 8 i na wystawę „X wieków Płocka” – zaprosi do udziału w konkursie na efektowne przebranie HISTORYCZNE! Wcześniej bawiliśmy się tylko w stylu secesyjnym lub art déco, teraz to może być każdy styl, od czasów prehistorycznych do połowy wieku XX. Jaskiniowcy, rycerze, damy w wielkich sukniach, panowie w melonikach, zbuntowana młodzież epoki big beatu – wszystkie historyczne przebrania są mile widziane.
Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00 (ostatnie zwiedzanie 23.15)
- Muzeum Mazowieckie – Art. Deco
Kolegialna 8
Przy ul. Kolegialnej 6 na zwiedzających czeka nasza elegancka i stylowa wystawa „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco” oraz uzupełniona o nowe multimedia i interaktywną grę dla dzieci „Galeria płocczan XX wieku. Galeria Themersonów”. Tego wieczoru zaprosimy Was na wyjątkową wystawę zatytułowaną „Tego jeszcze nie było”. W małej sali wystaw czasowych na parterze oraz w dotychczas nieudostępnianej sali na pierwszym piętrze zaprezentujemy kilkadziesiąt obiektów, które specjalnie z okazji Nocy Muzeów wydobyliśmy dla Was z muzealnych magazynów.
Uwaga – wystawa „Tego jeszcze nie było” otwiera się dla Was TYLKO NA JEDNĄ NOC! Nie możecie tego przegapić!
Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00 (ostatnie zwiedzanie 23.15)
4.Muzeum Mazowieckie – Spichlerz
Kazimierza Wielkiego 11 B
Spichlerz zaprasza na nocne zwiedzanie swych dwóch wystaw – „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” i „Sztuka Dalekiego Wschodu”. Po tej ostatniej oprowadzał będzie autor wystawy i szef działu etnografii MMP – Grzegorz Piaskowski. W Spichlerzu śpiewać i tańczyć będzie dla Was także Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Gąbińska”.
Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00 (ostatnie zwiedzanie 23.15)
5.Muzeum Żydów Mazowieckich
Kwiatka 7
Muzeum zaprasza na zwiedzanie wystawy czasowej „Trzeba zostawić coś światu. Poza kartami dziennika Reni Spiegel” oraz na występy zespołu Kalisz Klezmer Band.. Zespół wystąpi w składzie: Arkadiusz Hylewski (skrzypce), Marek Maciejewski (klarnet, cajon), Łukasz Romanek (pianino elektryczne), Maria Szymkiewicz (kontrabas). Można spodziewać się znanych standardów ze świata muzyki żydowskiej i improwizacji.
Zespół wystąpi w następujących godzinach: 19:30-20:00, 20:30-21:00 i 21:30-22:00.
Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00 (ostatnie zwiedzanie 23.15)
6.Książnica Płocka
Kościuszki 6
Noc Muzeów w Książnicy Płockiej: „Kryptonim P.A.N.T.E.O.N”. Panteon w religiach politeistycznych to ogół bóstw. Tym razem zapraszamy więc wszystkich, bez względu na wiek, na prawdziwą ucztę bogów… greckich, słowiańskich i nordyckich, którzy zewrą szyki, by poprowadzić śmiertelnych przez krainy dostępne dotąd tylko wybrańcom. Każda grupa zacznie od syzyfowej pracy, by potem trafić na Olimp, gdzie pod nieobecność Zeusa Atena i koleżanki urządzą imprezę, kusząc jabłkami, dosiadając Pegaza, wyruszając na łowy i startując w olimpiadzie. By przejść dalej, uczestnicy będą się mierzyć z wyzwaniami rzucanymi przez różne bóstwa. Gdy zdadzą egzamin, powędrują do Asgardu na spotkanie z Thorem i Freją. To nie koniec, bo czekać będzie jeszcze trzeci przystanek w tej wędrówce, a na nim strzygi, rusałki, kikimory i inne równie atrakcyjne stworzenia. Przybywajcie więc na rydwanach, łodziami, w zaprzęgu muz na jedyną w swoim rodzaju Noc Muzeów w Książnicy Płockiej.
Godziny zwiedzania: od 18.00 do 24.00 (do ostatniej grupy)
7.Płocka Galeria Sztuki
Sienkiewicza 36
Na ten wieczór Galeria przygotowała wiele wydarzeń i spotkań ze sztuką:
- 16:00 – 22:00, „Zwidzenie” wystawy malarstwa Adama Patrzyka. To zaproszenie do świata, w którym realizm i codzienność łączy się z metafizyką, a to, co materialne, przenika się z tym, co nieuchwytne.
- 16.00 – 22.00, PLENEROWA DRUKARNIA „NOCNE OBJĘCIE MORFEUSZA” – warsztaty sitodruku ręcznego (dziedziniec PGS)
- 17:00, Udostępnienie dla zwiedzających wystawy pełnej snów
i znaczeń – „Mówię Ci dobranoc”(Galeria Kreski/ siedziba PGS)
Ekspozycję tworzą wybrane dzieła z kolekcji własnej PGS, mało znane i w większości dotąd nieprezentowane szerszej publiczności. Są wśród nich obrazy autorstwa współczesnych polskich artystek i artystów, pozyskane do zbiorów w ostatnich latach. W pokazywanych pracach rysunkowych i graficznych odnajdziemy różnorodne odcienie słowa „dobranoc”.
- 18:00 i 20.00 – oprowadzanie tematyczne po wystawie malarstwa Adama Patrzyka (siedziba PGS)
- 16:00–20:00 – „ODCIENIE I INNE KONSTELACJE NOCY” – strefa malowania wielkoformatowego z motywami nocy i onirycznymi (dziedziniec PGS)
Godziny zwiedzania: 16.00 – 22.00
- Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku
St. Małachowskiego 1
Liceum zaprasza na podróż przez IX wieków swoich tradycji. Tej nocy zostaną niektóre z tajemnic Małachowianki, a być może będzie można natknąć się na mieszkające w jej ruinach duchy. Zwiedzający odbędą niezwykłą podróż w czasie, obejrzą ruiny Kolegiaty Św. Michała Archanioła, piękne freski Władysława Drapiewskiego w szkolnej auli, budynek Kolegium Jezuickiego z XV-wieczną wieżą oraz szkolne muzeum. Przy dobrej pogodzie będzie można również podziwiać panoramę Płocka z XV-wiecznej wieży „Małachowianki”, w której obecnie znajduje się obserwatorium astronomiczne. Przedstawieni zostaną również najwybitniejsi absolwenci szkoły oraz wydawnictwa o szkole.
Godziny zwiedzania: 18.30-23.30
- Muzeum Jagiellończyków w LO im. Wł. Jagiełły w Płocku
3 Maja 4
- 00 i 20.00 przedstawienie dla dzieci „Na barykadzie”
- 00 -recytacja utworów K. Askanasa przez uczniów szkoły
- 00 – 22.00 dzieciństwo, młodość Władzia Broniewskiego – gry i zabawy
- 00-22.00 zwiedzanie Muzeum Szkolnego
- 00-22.00 wejście na taras widokowy
Godziny zwiedzania: 18.00 do 22.00
- Bazylika Katedralna
Tumska 1
Półgodzinne oprowadzanie po katedrze, jej dziejów i zabytków poprowadzi dla Was ks. Stefan Cegłowski – proboszcz parafii.
Godziny zwiedzania: 20.00 – 22.30 (oprowadzanie o pełnych godzinach)
- Muzeum Diecezjalne w Płocku
Ul. Tumska 3
Muzeum Diecezjalne w Płocku mieści się w dwóch budynkach:
Do „Starej części muzeum” zapraszamy na żywe lekcje historii z udziałem aktorów Teatru Form Wielu. „Płockie legendy” – Spektakl „W cieniu Płocka” – legenda o płockim hejnale oraz opowiadana na żywo scena pasowania Bolesława Krzywoustego na rycerza. Całość z dużą dawką humoru oraz interakcji.
Zapraszamy na trzy odsłony w godzinach: 17:00, 18:00, 19:00.
Czas trwania około 50 min, maksymalna grupa 40 osób.
Godziny zwiedzania ; 17:00-23:00
- Parafia Prawosławna Przemienienia Pańskiego
Kościuszki 18
Zwiedzanie Cerkwi oraz przedstawienie informacji o prawosławiu w Płocku i Polsce
Godziny zwiedzania: 19.00 – 23.00
- Kościół Chrystusowy w Płocku
Nowowiejskiego 9
Tegoroczna Noc Muzeów będzie przebiegać pod hasłem „Misja chrześcijańska i społeczne zaangażowane kościoła”. Zachęcamy do zapoznania się z 30-letnią historią Kościoła. Odwiedzający będą mogli posłuchać też muzyki na żywo, zwiedzić budynek Kościoła („Centrum N9”) w towarzystwie przewodników oraz skorzystać z kawiarenki „FileoCafe”.
Co pół godziny, począwszy od 18.00, zapraszamy na specjalnie przygotowany program. Podczas nocy będzie działać kawiarenka „FileoCafe”.
Godziny zwiedzania: 18.00 – 22.00
- Parafia Ewangelicko Augsburska w Płocku
Kazimierza Wielkiego 39
Zwiedzanie kościoła i zabytkowego Cmentarza Ewangelicko – Augsburskiego
Godziny zwiedzania:16.00 – 20.00
- Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP
Kazimierza Wielkiego 27
Zapraszamy do katedry i klasztoru mariawickiego w Płocku. O godzinie 18:00,19:00,20:00 będą prowadzone prelekcje o historii Mariawityzmu. Będzie można obejrzeć przygotowaną okolicznościową wystawę, spróbować i zakupić mariawickie pieczywo, rękodzieło i wyroby spożywcze tworzone według klasztornej receptury. Zapraszamy również do klasztornego ogrodu na kawę, grilla i wieczór przy ognisku. Na odwiedziny będą czekały również nasze alpaki od 18:00- 21:00
Godziny zwiedzania: 18.00 – 21.00
- Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów
Jakubowskiego 10
Na odwiedzających czeka niezwykła podróż po zakamarkach instytucji, podczas której będzie można min.; spotkać się z członkami Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” – zajrzeć do ich garderoby, zobaczyć bogato zdobione stroje sceniczne, poznać kulisy przygotowań do występów, a następnie wziąć udział w radosnej potańcówce przy tradycyjnej muzyce ludowej. Odwiedzić gabinet dyrektora, wziąć udział w wyjątkowym projekcie artystycznym – w pracowni plastycznej jak również stanąć na scenie sali koncertowej i poczuć się jak prawdziwa gwiazda. Zapraszamy wszystkich miłośników kultury, sztuki i dobrej zabawy na wieczór pełen inspirujących atrakcji! Więcej informacji dostępnych na pokis.pl.
Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00 (ostatnie zwiedzanie 23.15)
17.Dom Darmstadt
Stary Rynek 8
Zapraszamy do obejrzenia wystawy fotograficznej „Kolory Fory Wayne” .Jest to zbiór 20 fotografii różnych artystów prezentujących najbardziej ikoniczne miejsca i wydarzenia w amerykańskim mieście partnerskim Płocka.
Godziny zwiedzania 18.00 – 24.00
- Archiwum Państwowe w Płocku
Kazimierza Wielkiego 9 B
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów osoby odwiedzające spichlerz będą miały możliwość obejrzenia wystawy poświęconej przypadającej, w tym roku rocznicy „200 lat Ratusza” oraz zwiedzić wnętrza magazynów archiwalnych.
Dodatkową atrakcją stanowić będzie możliwość zagrania w grę planszową poświęconą archiwom i archiwistom pn. „James Archiwista z licencja na brakowanie”. Nasza gra to niezwykle interesująca propozycja dla miłośników gier planszowych, dzięki której można przenieść się w świat archiwistyki – dziedziny często niedocenianej, a jednak bardzo fascynującej.
Godziny zwiedzania: 17.00 – 22.00 (wejście o każdej pełnej godzinie, ostatnie wejście 21.00)
- Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Płocku
T. Kościuszki 24
ZNP zaprasza na zwiedzanie nowej ekspozycji muzealnej połączonej z prezentacją filmu o życiu i twórczości płockiego poety Władysława Broniewskiego (sala 1 i 3) Zwiedzanie sali muzealnej poświęconej historii Płockiej oświaty i ZNP.
Spotkanie w kawiarence literackiej ”Pod dębem” – prezentacja twórczości Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury.
Godziny zwiedzania: 18.00 – 23.00
- NoveKino Przedwiośnie
Tumska 5
- godz.00 – 24.00 Wystawa – Krzysztof Kieślowski – plakat filmowy
- Strefa dla dzieci od godz. 16.00
Wystawa pt. Ocalić od zapomnienia – jak kiedyś oglądano bajki?
Pokażemy rzutnik na klisze, projektor do slajdów, projektor filmowy 8mm, magnetowid oraz kasety VHS.
- Warsztaty detektywistyczne na podstawie książki < Biuro Detektywistyczne Lassegoi Mai Tajemnica kina > – grupa 15 osób co godzinę od 17.00 do 19.00
- 22.00 Płock wczoraj i dziś – projekcja specjalna Polskich Kronik Filmowych dystr. WFDIF. Materiały archiwalne – Płock w kronikach filmowych, zestawiony ze współczesnymi zdjęciami, miejsc, które doskonale znamy. Zobaczymy m.in. Petrochemię, Cotex, Małachowiankę Teatr Płocki, Politechnikę , Kino Przedwiośnie
Godziny zwiedzania: 12.00 – 24.00
- Pracownia Ikonograficzna Agnieszka Korona
Sienkiewicza 32
Wystawa ikon oraz pokaz warsztatu ikonopisarskiego. O każdej pełnej godzinie wykład poświęcony technice przygotowania podobrazu oraz złocenia i pisania ikony.
Godziny zwiedzania: 18.30 – 23.30
- Klub Sportowy GROT LOK Płock
Tumska – przy Muzeum Mazowieckim
Klub zaprasza na pokaz broni palnej od pierwszych konstrukcji po współczesną. Na wystawie będzie można obejrzeć między innymi broń strzelecką i kolekcjonerską pochodzącą z różnych czasów
Godziny zwiedzania: 18.00 – 23.30
- Muzeum Historii Medycyny
Zofii Nałkowskiej 7
Muzeum zaprasza na prezentację prywatnej kolekcji dr Włodzimierza Nowatorskiego, która składa się z około 1500 eksponatów
Godziny zwiedzania: 18.00 – 20.00
- Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” oraz Płocka Drużyna Kusznicza
Jachowicza 34
„Dzieci Płocka” zapraszają do zwiedzania swojej siedziby. Tej nocy przewidzieliśmy udział w warsztatach tanecznych, spotkanie z Płocką Drużyną Kuszniczą oraz możliwość sesji zdjęciowej w wybranych kostiumach zasobów zespołu.
Godziny zwiedzania 19.00 – 23.00
- Studio Wyposażenia Wnętrz
Filtrowa 1 (wejście od ul. Wyszogrodzkiej)
Wystawa obrazów i innych prac poświęconych twórczości płockiego artysty Daniela Ratza. W programie przedstawienie twórczości i wspomnień o artyście, muzyka na żywo, ekspozycja strojów Czarnych Mazurów z regionu gąbińsko sannickiego, pokaz tańca balowego dworskiego, obsługa ubrana stylowo i wiele innych atrakcji, w tym niezwykły catering „chłopski / ludowy”
Godziny zwiedzania: 17.00 – 23.00
OKOLICE PŁOCKA RÓWNIEŻ ZAPRASZAJĄ:
- Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego
w Wiączeminie Polskim, Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku
W skansenie, prócz wspaniałych pamiątek po osadnictwie olenderskim . Od 16.00 do 18.00 zabawy z Basią Derlak i Sebastianem Wielądkiem. To duet muzyków, edukatorów muzycznych, opowiadaczy. Ich spektakle składają się z piosenek, prezentacji instrumentów, zabaw ludowych, kołysanek oraz bajek tradycyjnych z różnych stron świata.
W noc Muzeów w Wiączeminie skupią się na bajkach z regionu mazowieckiego. Zagrają nam do tego na tradycyjnych instrumentach, poprowadzą także zabawy ludowe dla dzieci, takie jak „Pierścień”, „Jaworowi ludzie”, „Kurczątka”, „Wojtaszek”, „Kajduk”, „Mietlarz” i inne. W planach jest wspólne śpiewanie, taniec, wyliczanki i zagadki.
Godziny zwiedzania: 14.00 – 20.00 (ostatnie wejście 19.15)
- Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej
w Wyszogrodzie Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku
- Rynek 1 Wyszogród
W Wyszogrodzie Noc Muzeów stać będzie pod znakiem wikliny.
- 16.00 muzeum zaprasza na opowieści o wiklinie i wikliniarstwie w okolicy Wyszogrodu,
- 17.00 rozpoczną się warsztaty wyplatania z wikliny,
- 20.00 do 22.00 wszyscy zaproszeni są na zwiedzanie ekspozycji „Dawne narzędzia połowowe z wikliny”. Opowieści, warsztaty i zwiedzanie będą miały swojego głównego bohatera – Stanisława Gołębiewskiego, jednego z nielicznych rękodzielników, który podtrzymują tradycje plecionkarskie z regionu nadwiślańskiego.
Godziny zwiedzania: 15.00 – 22.00 (ostatnie wejście 21.15)